GENEL BİLGİLER

Yenilenebilir enerji çalışmaları kapsamında Vespower, birçok bölgede çöp biyogazından elektrik üretimi konusunda faaliyet göstermekte olup 2017 yılında elektrik santrali katı atık tesisinin kurulumuna başlamıştır.

Çöp biyogazının oluşması; atık kompozisyonu, çöp sahası depolamasının yüksekliği, yoğunluğu, hava sıcaklığı, atmosferik basınç, yağış düzeyleri, atık bileşimi, sıkıştırma, nem ve birçok diğer faktöre bağlıdır.

Vespower, çöp sahası tasarımı, atıkların profesyonel yönetimi ile en yüksek miktarda gazın çıkartılması ve maksimum elektrik üretimi konusunda rakiplerine göre farklılık yaratmaktadır.

Çöp biyogazı; organik maddelerin, kentsel katı atık ile ticari ve endüstriyel atıkların anaerobik bozuşması sırasında ortaya çıkar ve %50’den fazlası metan gazıdır. Metan, atmosferdeki CO2 dengesini bozan sera gazlarından en önemlisi olup, diğer gazlarla karşılaştırıldığında atmosfere verdiği zararın eşdeğer gazlara göre 21 kat fazla olduğu hesaplanmıştır. Çöp biyogazının toplanarak enerjiye dönüştürülmesi, çevre açısından önem arz etmektedir.

Vespower, sahip olduğu tecrübe ile gerek çevreye, gerekse bağlı çalıştığı belediyelere maksimum kazanç: imkanını beraberinde getirmektedir.

Atık Depolama Biyogazından (LFG) Elektrik Üretiminin Faydaları

● Düşük ısıtma değeri ve gaz bileşimi ve basıncındaki dalgalanmalara rağmen sorunsuz çalışma
●% 42'ye varan elektrik verimliliği
● Zararlı bir gazı aynı anda bir enerji kaynağı olarak kullanırken alternatif olarak zararlı gazın bertaraf edilmesi
● Atık gazdan elde edilen enerjinin elektrik şebekesi ile kullanılması
● Süreçte değişen ve artan atık miktarına göre ek üretim kapasitesinin hızlı kurulumu
● Emisyon standartlarıyla uyumlu entegre egzoz temizleme çözümlerinin üretim kolaylığı
● Birleştirilmiş ısı ve güç durumunda% 90'a varan verimlilik.
● Yenilenebilir Enerji Olarak Elektrik ve Isı ÜretimiFotoğraflar